Zapotrzebowanie na KKCz w pierwszym okresie po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych

Zapotrzebowanie na KKCz w pierwszym okresie po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych

116 acta haematologica polonica 46s (2015) 110–116 Wnioski: 1. Nieprawidłowe zabezpieczenie pojemników po transfuzji uniemożliwiło wykonanie posiewu...

98KB Sizes 0 Downloads 39 Views

116

acta haematologica polonica 46s (2015) 110–116

Wnioski: 1. Nieprawidłowe zabezpieczenie pojemników po transfuzji uniemożliwiło wykonanie posiewu składników krwi w prawie połowie przypadków. 2. Nieprzestrzeganie czasu transfuzji prowadziło do niepożądanych reakcji na składniki krwi. 3. U pacjentów, u których odczyn wystąpił ponownie, należy rozważyć inne mechanizmy, np. TANEC, LAR (późna faza reakcji IgE-zależnej), nadwrażliwość typu III (IgG-zależna), a składniki krwi przetaczać, zachowując szczególną ostrożność.

http://dx.doi.org/10.1016/j.achaem.2015.07.231

Zapotrzebowanie na KKCz w pierwszym okresie po przeszczepieniu krwiotwórczych komórek macierzystych E. Iwankiewicz-Bahr *, A. Misiaszek Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. prof. dr hab. Tadeusza Dorobisza, Polska *Autor prezentujący i do korespondencji. Adres email: [email protected] Słowa kluczowe: przeszczepianie KKM, układ ABO, dawca spokrewniony, dawca niespokrewniony, transfuzje Wstęp: Celem przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych (KKM) jest odbudowa zniszczonego lub nieprawidłowo funkcjonującego szpiku. Biorca może otrzymać KKM od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego. Różnice w antygenach układu ABO między biorcą i dawcą nie są przeszkodą do wykonania transplantacji. W układzie ABO grupy krwi biorcy i dawcy może wystąpić: zgodność; duża niezgodność, gdy biorca ma przeciwciała do antygenów obecnych na krwinkach dawcy; mała niezgodność, gdy dawca ma przeciwciała do antygenów obecnych na krwinkach biorcy, oraz jednocześnie występujące obie niezgodności. W okresie przyjmowania przeszczepu aż do uzyskania stabilnego stanu biorcy wymagają licznego przetaczania KKCz. Cel: Liczba przetoczeń KKCz po przeszczepieniu KKM w zależności od niezgodności w układzie ABO oraz od statusu dawcy: spokrewniony, niespokrewniony. Metody: Z lat 2012–2014 wybrano biorców KKM niezgodnych w układzie ABO z dawcą spokrewnionym lub niespokrewnionym. Do czasu przyjęcia przeszczepu i uzyskania stabilnego stanu otrzymywali transfuzje KKCz. Wyniki: Po transplantacji 121 biorcom, w tym: 38 z dużą niezgodnością, 38 z małą niezgodnością, 16 z dużą i małą niezgodnością oraz 29 biorcom zgodnym w ABO przetoczono łącznie 760 jednostek KKCz. W dużej niezgodności przetoczono 300 jednostek KKCz. W małej niezgodności 200 jednostek KKCz, w dużej i małej niezgodności 116 jednostek KKCz, przy braku niezgodności w układzie ABO przetoczono 144 jednostki KKCz. 45 biorcom mającym dawców spokrewnionych zgodnych i niezgodnych w układzie ABO przetoczono po transplantacji 135 jednostek KKCz. 76 biorcom KKM mającym dawców niespokrewnionych zgodnych i niezgodnych w układzie ABO przetoczono po transplantacji łącznie 625 jednostek KKCz. Wnioski: 1. Biorcy KKM mających dawców spokrewnionych wymagają mniejszej liczby transfuzji KKCz w stosunku do biorców KKM mających dawców KKM niespokrewnionych. 2. Niezgodności w układzie ABO są przyczyną większej liczby przetaczanych KKCz w porównaniu z grupą biorców zgodnych grupach krwi ABO z dawcą. 3. Należy dążyć do zwiększenia liczby dawców spokrewnionych oraz wyboru dawców zgodnych w układzie ABO z biorcą.

http://dx.doi.org/10.1016/j.achaem.2015.07.232